Aktualności
Jakie rękawice do spawania wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując rękawice robocze spawalnicze?
Dodano: 27 listopada 2022
Zakup rękawic do spawania stanowi wyzwanie. Muszą one być zgodne z obowiązującymi normami – to oczywiste. Jednak rękawice spawalnicze z różnych materiałów czy różnych producentów mogą posiadać te same stopnie ochrony przed oparzeniem, przekłuciem, przecięciem czy ścieraniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie rękawice spawalnicze wybrać!
Rękawice spawalnicze – ogólne wymagania
Podczas spawania pracownik narażony jest na szereg czynników zagrażających zdrowiu i życiu. Szczególnie niebezpieczne są wysokie temperatury i związane z nimi ryzyko poparzeń, a także promieniowanie UV. Z tych powodów spawacze muszą być wyposażeni w odzież ochronną zabezpieczającą przed tymi zagrożeniami – odporną na promieniowanie ultrafioletowe i o odpowiedniej odporności termicznej, a jednocześnie zapewniającą im swobodę ruchu i możliwość precyzyjnej pracy. Wymagania te dotyczą również rękawic do spawania.
Rękawice spawalnicze muszą być zgodne z wymaganiami normy:
- EN 420 – Ogólne wymaganie wobec rękawic ochronnych,
- EN 12477/A1:2005 – Rękawice ochronne dla spawaczy.
Ponadto rękawica spawalnicza powinna, zgodnie z normą EN 388 zabezpieczać pracownika przed czynnikami mechanicznymi takimi jak przecięcie, przekłucie, przetarcie i ścieranie.
Rodzaje rękawic do spawania
Kluczowa dla rękawic do spawania jest wspomniana już norma EN 12477/A1:2005, poświęcona dokładnie tej grupie produktów ochronnych. Wyróżnia ona:
- rękawice spawalnicze typu A – bardzo grube, najczęściej wykonane ze skórzanej dwoiny (to pośledniej jakości skóra bydlęca lub świńska, powszechnie stosowana w produkcji odzieży roboczej). Ich zaletą jest najwyższa ochrona przed oparzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Za wadę można uznać ograniczoną mobilność spawacza w tych rękawicach, przez co nie sprawdzają się one w metodach wymagających dużej zręczności.
- rękawice spawalnicze typu B – zapewniające odpowiednią ochronę, a jednocześnie nieograniczające zręczności. Wykonywane najczęściej z wyższej jakości skóry, m.in. koziej albo licowej wołowej. Wyróżnia je duży komfort noszenia i wysoka manualność – dzięki temu wykorzystywane są przede wszystkim podczas spawania metodą TIG.
Na rynku dostępne są również rękawice typu A/B – np. wykonane z lica skóry bydlęcej, z mankietem z dwoiny.
Wykonanie rękawic spawalniczych a ich właściwości ochronne
Sposób wykonania rękawic ochronnych spawalniczych i zastosowane w ich produkcji materiały przekładają się bezpośrednio na ich właściwości ochronne. Najczęściej spotyka się rękawice wykonane częściowo lub w całości z takich materiałów jak:
- skóra licowa,
- dwoina skórzana,
- włókno szklane,
- włókno kevlarowe.
Skóra licowa jest miękka i komfortowa, nie pogarsza zręczności – dlatego wykorzystuje się ją przede wszystkim w rękawicach typu B do spawania TIG. Dwoina jest szorstka i chropowata, zapewnia świetną ochronę – jednak kosztem manualności. Włókno szklane i kevlar są z kolei materiałami stosowanymi, by zapewnić rękawicom dodatkową ochronę przed przekłuciami, obtarciami i działaniem wysokiej temperatury.
Najlepsze rękawice spawalnicze w ofercie Jatex BHP
Szukasz wysokiej klasy rękawic do spawania? Sprawdź ofertę hurtowni BHP Jatex! W naszej ofercie znajdziesz wygodne i bezpieczne rękawice:
- typu A/B i B,
- z wysokiej jakości skóry koziej lub bydlęcej – licowej bądź dwoiny, w zależności od zastosowań,
- szyte nicią Kevlar – dla dodatkowego wzmocnienia.
Sprawdź pełną specyfikację rękawic do spawania z naszej oferty i złóż zamówienie!